14 Eylül 2014

MOR: "Güzel olduğu kadar küstah"

Bilmem mor üzerine hiç düşündünüz mü? Veya hayatınızın bir döneminde ilginizi çekip kıyafetlerinize ve seçimlerinize mor rengini yansıttınız mı? Ben çok zamandır mor ile yatıp mor ile kalkıyorum. Bunun nedenini fazla sorgulamazdım. İnsan hayatın akışında seçtiği renklere, nesnelere, kıyafet tarzlarına uzaktan bakıp inceleme gerekliliği duymaz çoğu zaman. Bu yüzden de mor ile haşır neşir olduğumu ilk söyleyen yurttan oda arkadaşım olmuştu. O zamanlar KYK'nın bize verdiği yemek kuponlarından kalan paralarımızı abur cubura harcıyorduk. Tabi abur cubur alışverişimiz tercihen çikolata olurdu. İşte meğerse ben çikolata tercihlerimizi mor ambalajlı olandan yana kullanıyormuşum da farkında değilmişim. Evet bende öğrendiğimde çok garip gelmişti ve bunda anlam aramaya başlamıştım. Özelden genele bir yolculuk başlatmıştım şu gereksiz gördüğüm renk konusunda. Ama araştırdıkça analizim kök saldı ve çiçek açtı. 

Morun birçok anlamı vardır elbet. İlk ve en bilinen anlamı kişinin ruhsal dünyasının rengini yansıtmasıdır. Mor rengin etkisiyle bilinçaltında uyuttuğumuz yaşanmışlıklar uyandırılır ve onların tam olarak bilince aktarılması sağlanamasa da gün içerisinde o yaşanmışlıkların izlerini hissederiz. Yani mor ile haşır neşir olan insanlarda farkındalık duygusu ortaya çıkar. Genellikle gerçeklerle yüzleşmekten, onlarla yaşamaktan rahatsız olmayan realist insanlar, mor rengi kullanmaktan çekinmezler.

Moru ev dekorasyonunda kullanmayı tercih eden ailelerin yapısında ise bir resmiyet hakimdir. Resmiyetin olduğu aile tiplerinde iletişim dengesizliklerinin oranı düşüktür. Birbirinin alanına dokunmadan yaşayan aile bireyleri, huzurlu bir aile yaşantısına sahip olma şansı yakalarlar. Bu tarz evlerde yaşayanların, soğuk kanlı, dingin, sakin ve kendilerine özel alan yaratan karakterler olduğunu gözlemleriz. Çünkü mor aynı zamanda, saygınlık, bağımsızlık, yaratıcılık ve gizem anlamına da gelmektedir. 

Benim ilgimi çeken en önemli anlamı ise, mor renginin intihar rengi olmasıdır. İntihar ise en mutsuz olduğumuz veya gerçeklerle başa çıkamadığımız zamanda aklımıza giren sinsi bir duygu durumudur. Genelde intihar eğilimli insanların en sevdiği renk mordur. Bunun nedenini bilinçaltına attığımız hatırlamak istemediğimiz duyguları uyandırma etkisinden yola çıkarak açıklayabiliriz. Hatta seçtiğim çikolataların ambalajlarının mor olduğunu  ve çikolatayı genelde depresyon zamanlarımda aldığımı düşündüğümde bu fikri kafamda meşrulaştırabiliyorum.

Bir sosyolog olarak feminizm renginin neden mor olduğu üzerine yaklaşımlardan bahsetmeden konuyu kapatmamı beklemeyin sakın. İlk yaklaşım, erkeğin rengi olan mavi ile kadının rengi olarak kabul edilen pembe rengin karışımından meydana geldiğini ortaya koyan yaklaşımdır. Feminizmin cinsiyet eşitliği fikrinden yola çıkmış bir renk analizi yaklaşımı olarak kabul edebiliriz bu düşünceyi. Bir diğer rivayet ise Lilith efsanesi ile özdeşleştirilmiştir. Efsaneye göre Tanrı insanı çift yaratmıştır ve erkek Adem, kadın ise Lilith'dir. Adem kendisini Lilith'e karşı üstün görür. Ve anlaşmazlık ortaya çıkar. Lilith'in, bu efsaneye dayandırılarak kadınların tüm olumsuz özelliklerini yansıtan bir simge olduğu söylenmektedir. Bunun dışında Lilith kadınların lohusalık dönemlerinde gördükleri kötü rüyaların nedenidir. Başka bir kaynakta da Lilith'in İnanna (Ana Tanrıça) ile aynı kişi olduğu savunulur. Efsanenin tamamı için tıklayabilirsiniz. Lilith'in ten renginin mor olduğu yazarken; kimi kaynaklarda ise Lilith'in giydiği elbise renginin mor olduğu yazmaktadır. Bu yaklaşıma göre de feminizmin mor ile özdeşleştirilmesindeki sebep Lilith'dir.

Açık renklerde kullanılan mor renginin sakinlik ve huzur verici özelliği olduğu gibi koyulaştıkça bu his yerini asalete, kibre hatta kabalaşmaya kadar götürebilir. Kısacası mor güzel olduğu kadar küstah bir rengimizdir. Bu yüzden doktorunuzun verdiği talimatlara uygun şekilde kullanınız. :)

Anahtar Kelimeler: Mor, Renk, Psikoloji, Aile, Dekor

9 yorum:

 1. Harika bir yazı olmuş. Zaman zaman ben de mora yönelirim. Aslında tüm renkler bizleri öylesine açığa vuruyor ki. Her birinin bir anlamı var ve biz algısal olarak hangi moddaysak elimiz o renge gidiyor. Her rengi yazsan mı acaba böyle ;) Ne de güzel olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Renkler karakter analizlerinde çok önemli bir yere sahip ve bu yüzden benim ilgimi hep çekmiştir. Önerinizi düşüneceğim, zaten hayat akarken farklı renklere bürüneceğim ve artık bunu daha farkında olarak yapacağımdan, üzerine düşündüklerimi paylaşacağım. Çok teşekkür ederim vakit ayırıp okuduğunuz için. :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Mor, karşılaştığım en güzel huydur :)

   Sil
 3. Mor... Görüp görebileceğim en güzel renk :)

  YanıtlaSil
 4. BENİM rengim MAVİ DİR. aşığım maviye... Ama bu aralar mor dikkatimi çekiyor. Kıyafetlerde elim mor renge gidiyor. Neden olduğunu şimdi daha iyi biliyorum.Teşekkür ederim yazı için...

  YanıtlaSil
 5. Ben kendimi bildim bileli mor takintimla meshurumdur ama hep engellerler odamı sadece bir kez mor yapabildim 😏 ama kıyafetlerim iğneden ipliğe çantadan takıya mordur .nedenini çok önce araştırdım ve biliyordum ."insanın canı değil ruhu çeker " bu rengi 💜💜💜

  YanıtlaSil

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.
Yorumlarınızı beklerim.

Recommendations by Engageya