11 Eylül 2014

ÖSYM İlk Elektronik Sınav Dönemini Açıyor!


"ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, ÖSYM yönetimi olarak kurumun tarihinde bir ilke daha imza atarak, 20 Eylül 2014't ilk kez elektronik ortamda sınav yapacaklarını açıkladı."

Yıllar yılı dilimizde bir elektronik sınavdır gidiyor. Bizlere hep daha cazip gözüken ve ülkemizin bu konuda neden geri kaldığına bir türlü inanamadığımız, çok istediğimiz elektronik sınav sistemi aniden çıkıp geldi işte.

Elektronik sınav sisteminin e-YDS ismiyle Yabancı Dil Sınavı'nda uygulanacağı açıklandı. Yazılımın gelişimi tamemen ÖSYM tarafından üstlenildiği elektronik sınav merakla bekleniyor.

Elektronik sınav sisteminin de artıları ve eksileri vardır mutlaka. Bunu da sınav mağdurları olarak yaşayarak öğreneceğiz her zamanki gibi. ÖSYM  e-YDS için bir deneme sınavı yapacağını açıklamış ama, umarım eksikleri görmelerinde faydası olur bu çabanın.

Sınavın nasıl olacağı hakkında fazla ayrıntıya inmediklerini gördüm okuduğum haberlerde fakat sınav hakkında öğrendiğim bilgiler şöyle.

* e-YDS'ye katılım için bir kontenjan sınırı konulmuş durumda. Yani 10 Eylül 2014'te kayıtları başlayan sınav için yeterli kontenjan sınırlarına ulaşıldığında sınav kaydınızı yaptırmak için artık çok geç olacaktır.

* Sınav başvuruları ismine yakışır bir şekilde yine elektronik sistemden yapılacaktır. Kredi kartı vs. ödeme sistemiyle sınav ücretini ödememiz sağlanacaktır. Bu bir avantaj sayılabilir çünkü sınav ücreti ödemek için bankamatik sırası beklemekten sinir krizleri geçirdiğimiz olmuştur zaman zaman.

* Normalde yapılan ÖSYM sınavlarında adaylara farklı kitapçıklar veriliyordu fakat yinede soruları karıştırma oranı elektronik ortama göre düşüktü. E-sınav sistemiyle sınava katılan öğrenci kadar kitapçık çeşidi olacaktır. (Yani soruları karıştırdıkça karıştıracaklar.) Yaşasın elektronik! Bir gün yarattığımız makinalar tarafından zarar göreceğimizi biliyordum!"e-YDS kağıt ortamında uygulanan YDS sınavı ile aynı niteliklere sahip olacak. Sınav saat 14.00'te başlayacak ve 150 dakika sürecek. Adaylar, başvurularını ÖSYM'nin web sitesinden bugün ilan edilecek olan saatten itibaren 'ödemeler' sekmesinden kredi kartları ile sınav ücretini ödeyerek gerçekleştirebilecek. Sınırlı sayıda kontenjan olduğundan önce başvuran sınava girmeye hak kazanacak toplam kontenjan tamamlandıktan sonra sistem başvuruları kabul etmeyecek."

Ben elektronik sınavın ilk uygulamasına girmekten yana değilim. Çünkü ilk olmasının verdiği bir stres olacaktır sonuçta yanlış bir şey yapmaktan korkan yapıda insanlardan oluşan bir halkız. Zaten bilgisayarla arası olmayan bir çok insan söz konusu. Bu uygulama bilgisayara daha fazla odaklı bir toplum olmak için büyük bir adım olacaktır. Sanırım bu iyi bir getiri. Çünkü artık teknoloji çağındayız.

Sizler elektronik sınav hakkında neler söylemek istersiniz? Gerçekten bilmek isterim. Hepimize kolay gelsin,  ayrıca sınava girecek adaylara başarılar dilerim, tüm tıklamalar sizi başarıya götürsün!

2 yorum:

  1. Umarım bu sistemle artık torpil olayları olmaz

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İnanın bu sistemin mağdurlarından biri olarak en büyük dileğim bu.

      Sil

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.
Yorumlarınızı beklerim.

Recommendations by Engageya