11 Ekim 2014

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit / Etkinlik


Dün Levent Kültür Merkezi'nde "Sen Aydınlatırsın Geceyi" film gösterimine gittim. Gösterim sonrasında yapımcı ile bir söyleşi yapıldı. Çok memnun kaldığım bir etkinlik oldu. Bu etkinlik hakkında yorumlarımı daha sonra yazmayı düşünüyorum. Levent Kültür Merkezi kültürel anlamda halka çok verimli etkinlikler organize eden nadir yerlerden biri. Panolara göz atarken bir etkinlikten daha haberim oldu ve sizlerle paylaşmak istedim.

Etkinliğin Adı: Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit

Her Çarşamba saat 19:00'da "Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit" etkinlikleri kapsamında belgeseller gösteriliyor. Gösterimin ardından belgeselin yönetmeni ve bir gazeteciyle söyleşi yapılıyor. Gösterim öncesi çay ve simit ikramının yapıldığı etkinlikte gösterimden sonra belgeselin yaratıcılarıyla söyleşi gerçekleştiriliyor.

Bu güzel etkinlik 2010 yılından bu yana devam etmektedir. Organizatörlerine kendi adıma teşekkür ederim.

Etkinliğin Yeri: Levent Kültür Merkezi


Etkinlik Takvimi:

Ekim//

15 Ekim 2014

“SÜRYOYO”

Türkiye / 2000 / 45′ /Türkçe/ İngilizce Altyazı

Yönetmen: Mustafa Ünlü, Selda Meral

Belgesel hakkında
Süryoyo, Mardin’de günbatımını anlatır. 92 yaşında bir dokumacı olan Merrin Hanım’ın, 70′li yaşlarında taş ustası Gebro ve telkari ustası Gevriye’nin, özgün basmacılığın kalan son temsilcisi 80′lik Nasra Hanım’ın bir yoru gününde belki de son ayinlerinden birinin öyküsü.

22 Ekim 2014
“FAUSTO ZONARO VE İSTANBUL”
Türkiye / 2005/ 30′ / Türkçe /İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Özge Akkoyunlu

Belgesel hakkında
Fausto Zonaro, Oryantalist yazarlardan özellikle de Edmondo De Amicis’in “Constantinopoli”adlı kitabından çok etkilenir ve 1891′de dokuz günlük bir gemi yolculuğundan sonra İstanbul’a gelir. Zonaro’nun İstanbul’u farklı yönleriyle yansıtan resimleri, sanat ve saray çevrelerinin ilgisini çeker. “Ertuğrul’un Galata’dan Uğurlanması” adlı resmiyle II. Abdülhamit’in övgüsünü kazanır. “Ressam-ı Hazret-i Şehriyarî” unvanıyla “Saray Ressamlığı” görevine getirilir. Şehzade Abdülmecid’e resim dersleri verir. Bundan böyle Avrupa, İstanbul’u ve Türkleri onun resimleriyle yakından tanıma fırsatı bulacaktır. İstanbul’da kaldığı süre içinde Türkiye konulu 1350 resim yapar. Fausto Zonaro 1910 yılında ülkesine dönmek zorunda kalır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.
Yorumlarınızı beklerim.

Recommendations by Engageya