20 Ekim 2014

Onur Çakır'ın fırçasından 'Arayışlar'


Bugün sanatçı Onur Çakır'ın Barış Manço Kültür Merkezi'ndeki kişisel resim sergisindeydim. Resim, insanı görsel doyuma ulaştıran nadir sanat dallarından biri. Özellikle bir resimde derin çizgiler yakalayabilirseniz, ona gözlerinizi ayırmadan baktığınızda ruhunuzu bulunduğu alemden başka bir aleme uzanan yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu yolculuğa neden olan yeteneğe sahip olmak eminim ki paha biçilemez bir özelliktir. Sergi sırasında resimlerin derinliğine dalıp giderken Onur Çakır'ın elindeki fırçayı bir değnek gibi kullanarak bizlere yaratıcı düşünmenin kapılarını açtığını göreceksiniz.

Renklerin sarmaş dolaş olduğu bir dünyada kim seyahat etmek istemez ki?

Sanatçı Onur Çakır, sergisinin adını "Arayışlar"olarak belirlemiş. Resim yapmaya başladığı günden bu yana resme dokunuşlarının zamanla şekillendiğini ve zamanın çizimlerini farklı yöne çektiğini bu süreci de kendisi için bir arayış olarak gördüğünü söyledi. Bu açıklamasından sonra sergisine konulabilecek en güzel ismi koyduğunu düşünüyorum.

Sergi salonunda resimlerini yapılış yılına göre giriş yönünden çıkışa doğru paralel olarak yerleştiren sanatçı, bu sayede sergiyi gezenlerin, eserlerinin dönemsel vurgularını gözlemesini sağlamıştı. Çalışmaların yılları farklı olmasına rağmen sanatçının renk dokunuşlarının hemen hemen aynı tonlarda olduğu görünüyordu. Özellikle 2012-2013 yıllarındaki çalışmalarında kırmızı ve mavi tonları üzerinde duran sanatçı, kullandığı diğer renklerle resimlerinin karakterini şekillendirmişti. Ayrıca sergilediği resimlerinde akrilik, yağlı boya ve karışık teknik gibi teknikleri kullanmıştı.

Onur Çakır, sergisine ilgi gösteren insanların her biriyle teker teker ilgilenen ve tabloları hakkında konuşan sıcakkanlı bir sanatçı. Böyle mütevazi bir sanatçı ile tanıştığım için çok memnun oldum ve bu sayede sergisi hakkında ufak bir sohbet etme imkanı yakaladım. Bana yönelik ilk sorusu ilgimi çeken resmin hangisi olduğuydu. Ben özellikle akrilik resimleri çok beğendiğimi söyledim. Ayrı ayrı kırmızı ve mavi renkler ile akrilik çalıştığı tablolar göz doldurucuydu. Kendisi de bu tabloların sergi sürecinde en çok ilgi gören tablolardan olduğunu söyledi.

Resimleri incelerken sanatçının neredeyse tüm çalışmalarında keskin çizgilerden kaçındığını bunun yerine oval çizgileri ve yumuşak renk geçişlerini tercih ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Onur Bey'in bu tekniği ile resimlerine gizli bir imza bıraktığını düşünüyorum. Her sanatsever resimler hakkında farklı yorumlar geliştirecektir ama ben resimlerde bir ritm sezdim ve fazlasıyla sol anahtarıyla karşılaştım. Bu yüzden resimdeki gizli imzayı fırçanın tualde bıraktığı naif tınılar olarak yorumladım.

Sergiyi dolaşırken fark ettiğim diğer bir unsur ise sanatçının eserlerinin çoğuna isim vermemiş olmasıydı. Onur Bey resimlere isim vermemesinin nedeni olarak ise sergiye gelenlerin resimlere baktığında farklı anlamlar çıkarabilmesinin yolunu açmak olduğunu söyledi. Bu düşüncesini gerçekten çok anlamlı ve ince buldum.

Onur Çakır'ın kariyerindeki ilk sergisi 'Arayışlar' 17-24 Ekim 2014 tarihleri arasında Barış Manço Kültür Merkezi'nde sizleri bekliyor. Mutlaka uğramanızı ve çizgilerin derinliğinde kaybolmanızı tavsiye ediyorum. İmkansızlık nedeniyle uğrayamayanlar için sergide bulunan tabloların küçük bir kısmını paylaşacağım.

Onur Bey'e ortaya koyduğu emek ve bu emeği bizlerle paylaştığı için buradan teşekkür ederim.


Sakin Kaos

Portre

Akrilik

Akrilik

Daha fazla bilgi için: http://www.onurcakirart.com/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.
Yorumlarınızı beklerim.

Recommendations by Engageya